

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Mating Length | 3.5814 mm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
Stock: 1712
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33819
Ext.Price$0.33819
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33819 | $0.33819 |
| 10 | $0.28969 | $2.89690 |
| 25 | $0.27435 | $6.85875 |
| 50 | $0.25982 | $12.99100 |
| 100 | $0.24606 | $24.60600 |
| 300 | $0.23303 | $69.90900 |
| 500 | $0.22069 | $110.34500 |
| 1000 | $0.20900 | $209.00000 |
| 3000 | $0.19793 | $593.79000 |
| 5000 | $0.18745 | $937.25000 |
| 10000 | $0.17754 | $1775.40000 |
